“Tallinna Raatuse platsil läks lahti turg, mida seal ammu polnud nähtud. Tuldi kokku nagu ennemuiste, nagu Hansalinna kord ja kombed ette nägid. Tore ettevõtmine meeldis nii linnarahvale kui tegijatele, nüüdseks on toona alustatud ettevõtmisest saanud Tallinna suveürituste üks lahutamatu osa.” Tänastel Keskaja Päevadel on kaubanduslikule tegevusele lisandunud linna ajalugu, maailmapilti ja kultuuri väärtustav mõõde.
Taas kogunes raeplatsi suur rahvahulk, tuldi nii lähedalt kui kaugelt, tulid meistrid, kaupmehed, sellid, esinejad, keskaja fännid ja muidu uudistajad. Seekord pakkus avatseremoonial suurejoonelist vaatemängu slackline’i maailmameister Tauri Viljar Vahesaar koos tuleshowga, lendasid inglid ja tuld purskasid lohed :).
Traditsiooniliselt pärjati parimaid käsitöömeistreid:
Päevad avas rongkäik Viru väravate juurest Raekoja platsini ning suurejooneline õhuvaatemäng Raekoja platsil – etendus „Magnificent“ Grete Grossi, Laura Kivistiku, Ile Poikela esituses ning õhtu tipuks oli maailmatasemel slackliner Tauri-Viljar Vahesaare eriline ja närvekõditav õhuetenduse 35 meetri kõrgusel Raekoja platsi kohal. Muusikalist külakosti tõi ansambel Bordo Sarkany Ungarimaalt.
Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liidu ja Hopneri Maja koostööpartneriteks olid Liszti Instituut, restoran Olde Hansa ja Tallinna Linnamuuseum.
Traditsiooniliselt toimus parimate valimine ja pärgamine
Katrin Koch-Maasing – parim meister
Eddi Leet – alati väärt toode ja väljapanek
Lederverk OÜ – parim toode
Peale covidi-pandeemiat mõningal määral väiksemas mahus ja rahulikumal moel.
Traditsiooni kohaselt jagus siiski lusti, tegemisi ja ettevõtmisi nii Raekoja platsil, Niguliste mäel, Raekojas ja Hopneri majas. Toimusid erinevad esinemised, linnamatkad ning käsitööturg. kes soovis sai end proovile panna erinevates töötubades, osavusmängudes, mõõgavõitluses, jõukatsumises ja kunstikoolis. Rüütliturniiril selgitati ka välja osavaim ja tugevaim.
Pärjati turu parimad meistrid:
Monika Hint
Küllike Tuvikene
Hilja Sepp
Selle aasta pärjatud meistrid on
Eviteh
Ukuharu
Andres Kask
Suur Revali rüütliturniir Niguliste mäel, mida vedas ajaloolise võitluse klubi Nordburg! Kaugeimat muusikalist külakosti toob seekord ansambel Sub Rosa Ungarist. Katariina kiriku meistrite hoovis (Vene tn 14a) toimetavad gildiemandad ja meistrimehed, sellid ja õpipoisid. Loeng “Väljamõeldud keskajal” moeajaloolane Marina Skulskaja (Sankt-Peterburg).
Pärjatud pead ja turu parimad:
Leiutaja ja vilepillimeister Daniel Rahuvarm
Meelis Kihulase meistrikooli õpilane Ronald Aruorg
Meelis Kihulase meistrikooli õpilane Silver Sõrmus
Toimus Suur Revali rüütliturniir Niguliste mäel, mida vedas ajaloolise võitluse klubi Nordburg! Võistlejaid saabus Ukrainast, Valgevenest, Venemaalt, Soomest ja Iisraelist.
Veel esinesid muusikud, tantsijad ja muidu toredat rahvast nii siit kui sealtpoolt linnamüüri:
rändmuusikud,
kojanarrid,
rändnäitlejad Obscurus Orbis (Läti),
tantsud Lathyrus Odoratusega,
kammerkoor Canorus,
Emand Nadja, kes tutvustas keskaegseid mänge,
Carousel Company kojanarrid,
Lätte Veetallajad,
Emand Kristi Eesti Ajaloomuuseumi Suurgildi hoonest,
Rondo Danzante – keskaegsed tantsud,
rändmuusik Polina,
torupilliduo Trorr,
idamaised kaunitarid Amrita tantsustuudiost ja Valentina,
Hopneri vanamuusika stuudio
Oomeriteater etendusega “Sekeldused Püha Jüri asjus”
Kireva kultuuriprogrammi pani kokku Hopneri Maja.
Selgusid ka pärjatud pead ja turu parimad:
Puidumeister- Meelis Kihulane,
noameister- Juris Karaseves,
luumeister- Silja Reemet.
Keskaja päevade kese oli Raekokoja platsil, kus asus keskaja turg ja oli lava ajastutruu eeskavaga. Niguliste mäel töötas keskaja küla, toimus vibuturniir ja laste rüütlikool. Tornide väljaku Rahvapeo peaesinejaks oli Bordo Sarkany Ungarist.
Uuendusena toimusid Hopneri majarahva poolt ellu kutsutud diele õhtukontserdid.
Tagasihoidlikult tähistati X aastapäeva. Toimusid traditsioonilised üritused: turg, laste mägi, vibuturniir, martsipani turg. Teist korda oli Keskaja Päevade osaks Tallinna raekojas aset leidev keskaja karneval.
Pärjatud 2009
Parim meister – Gyulmira Ibragimova, püsttelgedel kuduja Dagestanist
Ilus toode ja väljapanek – Nikolai Ivanov, Läti keraamik
Lastepärane töötuba- Natalja Litvinova
Seekord näitasid oma oskusi Hovinarrit Soomest, Poeta Magica Saksamaalt, Vello Vaheri kondiväänajad, Olde Hansa trubaduurid, tuleneelajad, stuudio Vaikuse Muusika, Kiili Vanamuusikaansambel. Vaadati ja õpiti keskaegseid tantse Leigaritega, algasid temaatilised vanalinna ekskursioonid noorgiidide juhendamisel.
Uhkekes ettevõtmiseks oli kaaskonna saabumine vanalt Liivimaalt, et luua Revali ja Marienburgi ülikute vahel üks kestev ja püsiv abieluliit. Keskaegne pulmapidugi vanu traditsioone järgides sai Tammsaare Teatri, Olde Hansa ja korraldajate abiga maha peetud.
Esmakordselt oli kaasatud turupäevade programmi Tallinna Kinomaja, kus sai õhtuti vaadata keskajateemalisi filme „Surmatants“, „Reigi õpetaja“ , „Saatana pisar“ ja „Hundiseaduste aegu“.
Oma kaupa pakkuvaid käsitöölisi, meistreid ja kunstnikke oli tänavusele turule tulnud taas varasemast rohkem. Pidev huviliste ring ümbritses viltmütside valmistajaid Riina Maitust ja Hilda Rütterit, Alvar Heiste sepapada, keraamik Aivar Rumvoldi potsepaketra jt meistrikodasid. Keskaegset ilukirja tutvustas kalligraafiaspetsialist Heino Kivihall, keskaja klubi Reval liige Katariina tegeles ketramisega, mustas telgis ootas külastajaid numeroloog. Kellel kõht tühjaks läks, seadis sammud platsi serva, kus vardas küpses seapõrsas. Saada võis ka soolaheeringat, hapukurki, karaskit jm.