Keskaja Päevad Tallinna vanalinnas

Programm

Linna- ja ajaloomatkad

Turniir

Lõbustused N 6.Juuli

Selle aasta Keskaja Päevad on peetud.
Järgmise aasta kuupäevad selguvad õige peagi.

NELJAPÄEV, 6. JUULI

10:00 – 16:30 Raekoja platsi laval

12:00 Heeroldi tervitus linnarahvale
13:00 Olde Hansa majarahva ülesastumine
14:00 Mängud ja mõõduvõtmine linnarahvale
15:30 Emand Katharina vestab kombekohastest rõivastest
16:00 Ansambel Orient Accident Trio

17:30 Avarongkäik hakatusega Viru väravate juurest, millele järgneb avatseremoonia Raekoja platsil.

18:00 Peale avatsemooniat jätkab trikkidega vaatemänguga “Päikesest ja kuust”  slackline maailmameister Tauri Vahesaar, kes laskub inglina taevast, äratades ka päikese ja kuu. Maa peal segunevad tuleartistide Karini ja Alisa tantsusammud ja elav tuli ühtseks meeliköitvaks vaatemänguks.

Keskaja turg ja küla Raekoja platsil ning Niguliste ümbruses on avatud kuni kell lööb 7. õhtutundi.

Suurgildi hoones NÄITUS “Miks Eesti ei ole kuningriik?”

Iga päev

10:00-18:00 Näituse raames räägitakse lahti kuningavõimu olemus globaalses perspektiivis ning uuritakse kuidas on kuningavõimu mõistet kasutatud Eesti ühiskonna tõlgendamistel nii muinas- kui keskajal. Eesti Ajaloomuuseum, Suurgildi hoone (Pikk tn 17). Sissepääs muuseumipiletiga, 12/8 lubatähte (eurot). Näitus on ka inglise keeles.

Tallinna Raekoja külastamine 

Neljapäev- Laupäev 

11:00-16:00 Tallinna keskaegne raekoda on avatud keldrist kuni pööninguni välja. Sisse pääseb kuni 15.30. Lubatäht – 5 eurot/3 eurot.
Vanim raekoda Põhja-Euroopas, linnavõimu sümbol ja gooti arhitektuuri meistriteos, mille ehituslugu ulatub 13. sajandisse. Esmakordselt mainitud 1322 ja oma lõplikus suuruses valminud hansalinna hiilgeajal 1404.

11:00-18:00 on võimalik ronida Raekoja kellatorni, sisse pääseb kuni 17.30. Pilet 4 €/2 €.

REEDE, 7. juuli

10:00 – 17:30 Raekoja platsi laval

12:00 Heeroldi tervitus ja parimate meistrite pärgamine
12:30 Mängud ja mõõduvõtmine linnarahvale
13:00 Vanatantsuansambel “Saltatriculi”
14:00 Polina Tšerkassova keskaegseid rahvajutte ja muusikat
15:00 Ansambel “Tabulatura” Ungarist
16:00 Vanatantsuansambel “Saltatriculi”
16:30 Emand Katharina vestab kombekohastest rõivastest
17:00 Ansambel “Tabulatura” Ungarist

Keskaja turg ja küla Raekoja platsil ning Niguliste ümbruses on avatud kuni kell lööb 7. õhtutundi.

Hopneri majas

13:00- 15:30 Tule pildista end keskaegse tegelasena. Hopneri maja kaupmehe eluruumis (Vanaturu kael 3) võtab teid vastu fotograaf Nathan Popa (USA), kelle armastus keskaja vastu on toonud elama Tallinna. Auväärsetele linna emandatele ja isandatele sobivate kehakatetega saab ehtida end kohapeal. Aega tuleb pildistamiseks varuda umbes 30 minutit. Lubatähe- 45 eurot, saab soetada SIIT.
Eelnevalt saab tutvuda fotomeistri käekirjaga SIIN.

Niguliste kirikus

18:00 suures saalis Duo ObSolute
Duo ObSolute moodustavad Jaanika Kuusik (sopran) ja Riivo Kallasmaa (oboe). Duo repertuaari kuuluvad laulud 9. sajandist kaasajani ning nende kokkukõla on kirjeldatud kui maagilist sulamit vokaalsetest võimetest ja instrumentaalsest virtuoossusest. Kontserdil esitlevad nad oma debüütplaati “O vis aeternitatis”, kus kõlavad nii rahvakoraalid kui ka gregoriaanid.

Sissepääs kontsertile muuseumipiletiga (12/8€).

Raekojas

19:00 Kontsert “Shakespeare ja muusika”
Shakespeare oli väga musikaalne kirjanik ja muusikal on tema loomingus oluline koht. Kolmekümne kahes Shakespearei näidendis ja viiesajas tekstilõigus on vihjeid muusikale, keerulistest metafooridest praktiliste remarkideni. Mitmes näidendis on laule, millest mõnede meloodiad on meile teada. Selleks, et mõista Shakespearei tekstide mitmekihilisust, nautida tema teravmeelsust, tema sõnamängu meisterlikkust ning ilu, peaksime tundma tema ajastu (muusika) kultuurilist tausta. Shakespearei aeg oli ka inglise muusika õitsengu periood.
Rondelluse kontserdil kõlavad laulud ja instrumentaalpalad, mida Shakespeare oma näidendites mainis või mille tekste nendes kasutas. Muusikud mõtestavad lahti ja selgitavad iga pala tausta.
Ansambel Rondellus:
Maria Staak (laul, rataslüüra)
Robert Staak (lauto, löökpillid)
Johanna-Maria Jaama (fiidel)
Johannes Christopher Staak (laul, plokkflöödid, rataslüüra, torupill)
Lubatähe (10 €) saate soetada SIIT.

Ansambel Tabulatura (Ungari)

Tabulatura asutati 2000. aastal ning bänd seadis endale eesmärgiks tutvustada oma kuulajatele keskaegset, renessansi- ja varabarokkmuusikat ning ajaloolises Ungaris kunagi laialt levinud just selle maaga seotud muusikat. Oma kontserditel kasutavad nad ajaloolisi pille ja võimalusel ajastukohaseid seadeid, mis tõstab kontserdi külastajate elamust, luues autentset õhkkonda ja meeleolu.
Lisaks oma kontserditele võtab bänd osa ka temaatilistest Rákóczi, Balassi, Tinódi, Zsigmondi, Püha Elizabethi, Mátyás Hunyadi, Kálvini, Shakespeare’i, St. Istváni jt. festivalidest ning kontsertidest ning erinevatest pärimusüritustest nii kodu- kui välismaal.
Aegade jooksul on välja antud kuus LP-d, lisaks sellele on ansambel löönud kaasa paljude teiste artistide muusika salvestustel, esinejatena ajaloolistes filmides, lavastustes, muusikalides, muuseumi- ja teistes kultuuriprojektides. Bändi kavas on muusikat keskaegsest kuni reformiaegsete instrumentaalpaladeni.
Ansamblis on püsiliikmed ja olenevalt programmide eripäradest ka mitu püsiosalejat.
Püsiliikmed on:
Huber Henriett: plokkflöödid, hurdy-gurdy, löökpillid,
Rossa Levente, ansambli juht: rebec, quintoni viiul, viiul, barokkviiul, hääl
Bencze Balázs, kunstiline juht: lautsid, koboz, penorcon, teorbeeritud tsister, barokkkitarr, klassikaline kitarr, lüüra, hääl
Lénárd Kata: hääl (barokk ja renessanss), klavessiin
Richter Dorka: ba ss-rebec, viola da gamba, barokktšello
Szabolcs Ákos: löökpillid
Teised lauljad: Szabó Eniko (rahvalik ja arhailine), Pálmai Árpád (gregoriaan ja renessanss).
Kaasesinejatena mängivad ajaloolisi puhkpille: Pászti György, Lévai Péter, Molnár Péter (kromorne, torupill, shawm, renessansi- ja keskaegsed plokkflöödid, curtal ja türgi toru).

4 members of Tabulatura from Hungary

LAUPÄEV, 8. juuli

10:00 – 17:00 Raekoja platsi laval

12:00 Heeroldi tervitus
12:10 Ansambel “Tabulatura” Ungarist
13:00 Vanatantsuansambel “Soldans” Soomest
13:30 Rändmuusikud Johanna-Maria Jaama ja Robert Staak
14:00 Ansambel “Tabulatura” Ungarist
14:45 Mängud ja mõõduvõtmine linnarahvale
15:00 Rändmuusikud Johanna-Maria Jaama ja Robert Staak
16:00 Idamaine karavan muusikute ja tantsijatega – Müstika Stuudio & sõbrad ( Eesti-Leedu-Soome-Kreeka)

Pidustused jätkuvad alates kuuendast õhtutunnist Niguliste mäel Keskaja külas kuni kell lööb 9. õhtutundi. Avatud on ka turg ja meistrid näitavad oma oskuseid.

Niguliste kirikus

16:00 Orelipooltund
Keskaja päevade puhul kõlab Niguliste äsja restaureeritud kooriorel, mis on sobilik just renessanss- ja barokkmuusika ettekandmiseks. Musitseerib Eesti üks tunnustatumaid organiste Ines Maidre. Kavas: Leoninus, Michael Praetorius, Johann Caspar Kerll jt.
Sissepääs kontsertile muuseumipiletiga (12/8€).

SolDans

SolDans on vanatantsu ansambli rühm Soomest, mis koosneb kümnest tantsijast. Ansambel on esinenud mitmetel keskaegsetel turgudel Helsingis, Turus, Vantaas, Keraval, Kouvolas ja Hämeenlinnas. SolDans esitab ajaloolisi tantse ja ka interaktiivseid tantse koos publikuga. Külalised saavad osa rõõmsatest rahvatantsudest ning läbi tantsu kogeda keskaegset atmosfääri.

PÜHAPÄEV, 9. juuli

10:00 – 17:00 Raekoja platsi laval

12:00 Rändteater Tricktrek etendus “Kuthi”
12:30 Vanatantsuansambel Fioretto
13:00 Tsirkusestuudio Folie etendus “Kaks oivalist penooplast ja preili Mia” Esitavad: Mia Erika Peterson, Mikk Bernadt ja Rasmus Randla
13:30 Musica Silentii
14:00 Rändteater Tricktrek etendus “Kuthi”
14:30 Musica Silentii
15:00 Vanatantsuansambel Fioretto
16:00 Tsirkusestuudio Folie etendus “Kaks oivalist penooplast ja preili Mia” Esitavad: Mia Erika Peterson, Mikk Bernadt ja Rasmus Randla
16:30 Lõpusõnad

Hopneri majas

13:00 keskajateemaline lühifilm „The Prince“ (inglise keeles) kaupmeheelamu eluruumis (Vanaturu kael 3). Tasuta.
Enne vaatama hakkamist on võimalik linnarahval ja kaugemalt tulnud külalistel tutvuda autori Nathan Popa’ga (USA). Kes räägib oma sidemest keskajaga ning kuidas ta jõudis oma kunstnikuteel just Tallinna. Teos on pärjatud mitme auhinnaga ja valminud Eestis.

Niguliste kirikus

15:00 kandleduo Paulina Andrejeva ja Miia Polding
Paulina ja Mia sõprus sai alguse 2017. aastal kandleorkestris Sotto Voce. Duo idee tekkis aastal 2020, kui mõlemad asusid õppima Georg Otsa nimelisse Tallinna Muusikakooli. Kannel on neile südamelähedane, sest see on väga eriline pill – ühelt poolt väga vana, samas nii uus. Kandle edasiarendamine kestab siiani ja paljud erinevad võtted on veel avastamata. Kontserdil esitavad nad keskaegset muusikat ja pärimusmuusikaseadeid.

16:00 Orelipooltund
Keskaja päevade puhul kõlab Niguliste äsja restaureeritud kooriorel, mis on sobilik just renessanss- ja barokkmuusika ettekandmiseks. Musitseerib Eesti üks tunnustatumaid organiste Ines Maidre. Kavas: Leoninus, Michael Praetorius, Johann Caspar Kerll jt.

Sissepääs kontsertitele muuseumipiletiga (12/8€).

Korraldajad: Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liit ja Hopneri Maja

www.medievaldays.ee
www.folkart.ee
www.hopnerimaja.eu