Keskaja Päevad Tallinna vanalinnas

Programm

Ajaloomatkad ja meistrikojad

Turniir

Lõbustused N 6.Juuli

REEDE, 5. juuli

10:00 – 19:00 Raekoja platsi laval

12:00 Heeroldi avatervitus linnarahvale
12:10 Olde Hansa majarahva ülesastumine
14:00 Rändmuusikud Robert ja Johanna
15:00 Ansambel Tabulatura (HU)
16:00 Rändmuusikud Robert ja Johanna
17:00 Avarongkäik Viru väravate juurest Raekoja platsile

25. Keskaja Päevade avarongkäik saab alguse 5.ndal juulil kell 17:00 Viru väravate juurest.
Sellele järgneb ajastuvaimus tseremoonia Raekoja platsil bürgermeistrite, käsitöömeistrite, linnaemandate, heeroldite ja kaugete külaliste osavõtul.

Seekord annavad Keskaja Päevadele hakatuse, rütmi, energia ja hoo sisse taiko trummid. Üles astub Muteki TAIKO duo ja Muteki TAIKO trummikool, mille esitrummarid on Hele-Riin Uib-Pachel ning Marilin Kaprei. Duo on esinenud mitmetel kontsertidel ja festivalidel nii Eestis kui välismaal.
Avarongkäiku oodatakse osalema ka linnarahvast. Avarongkäigu saatjaksansambel on Tabulatura Ungarist.
Rõivastuge keskaegselt ja tulge osa saama!

Keskaja turg ja küla Raekoja platsil ning Niguliste ümbruses on avatud kuni kell lööb 7. õhtutundi.

…ja õhtud

18:00 Ansambel Triskele “Lenda üle kurbtusest” Niguliste kirikus (Niguliste 3). Lubatäht muuseumi piletiga, mille saab soetada kohapealt. Rohkem infot esineja kohta SIIT.
19:00 Ajaloomatk Ülle Sillasooga “Taimed Eesti hiliskeskaegses toidus enne ja pärast söömist” Kuldjala tornis (Gümnaasiumi 1). Lubatähe saad soetada SIIT.
19:00 Linnamatk “Tallinn – tornide linn” (vene keeles) giidi Eduard Paul Kohlhofiga algusega Paksu Margareeta meremuuseumi juurest (Pikk 70). Lubatähe saad soetada SIIT.
20:00 Vanamuusikaansambel Rondellus “Dekameron ja muusika” Tallinna Raekojas (Raekoja plats 1). Lubatähe saad soetada SIIT.

Esinejatest lähemalt

Tabulatura (HU)
Ansambel asutati 2000. aastal ning bänd seadis endale eesmärgiks tutvustada oma kuulajatele keskaegset, renessansi- ja varabarokkmuusikat ning omal ajal ajaloolises Ungaris laialt levinud muusikat. Oma kontsertidel kasutavad nad ajaloolisi instrumente ja võimalusel ajastutruud seadeid, mis suurendavad kontserdikülastajate elamust, luues autentse atmosfääri ja meeleolu.
Lisaks tavapärastele kontsertidele võtab bänd osa ka erinevatest temaatilistest festivalidest ning kontsertidest nii kodu- kui välismaal.
Aastate jooksul on ilmunud kuus LP-d, lisaks on bänd aidanud kaasa paljude teiste artistide muusika salvestamisel, esinedes ajaloolistes filmides, näidendites, muusikalides, muuseumides ja muudes kultuuriprojektides. Bändi kavas on muusikat keskajast kuni reformatsiooniaegsete instrumentaalpaladeni. Ansamblis on püsiliikmed ja olenevalt kavade spetsiifikast ka mitu püsiosalejat.
Keskaja päevadel koosseisus:
Henriett Huber,
Katalin Lénárd Cserhalminé,
Balázs Bence,
Ádám Buda,
Levente Rossa Bors.

Rondellus “Dekameron ja muusika”
Boccaccio „Dekameroni“ teatakse ja mäletatakse ikka eeskätt tänu seal leiduvatele pikantsetele lugudele. Kuid pandeemia on teinud selle teose meie jaoks päevakajaliseks mitmes mõttes. Samamoodi nagu katku eest peitu läinud noored lahutasid oma meelt ning hoidsid end tervena laulude, tantsude ja pillimänguga, võime ka meie leida tolleaegses kaunis itaalia muusikas lohutust, ülendust ja leevendust oma muredele.
Rondellus koosseisus:
Maria Staak – laul, rataslüüra
Robert Staak – lauto, löökpillid
Johanna-Maria Jaama – fiidel
Johannes Christopher Staak – laul, plokkflöödid, rataslüüra, torupill

Muteki Taiko grupp on välja kasvanud Muteki TAIKO Trummikoolist (asutatud aastal 2021), looja ning juhendaja Hele-Riin Uib-Pachel. Hele-Riin on õppinud taikotrumme alates 2009. aastast ning täiendanud end erinevate meistrite käe all. Ansambli missiooniks on tuua Jaapani trummimängu traditsioonid ja energia Eesti publikuni ning edendada kultuuridevahelist mõistmist ja koostööd. Praegu koosneb grupp ligi viieteistkümnest liikmest, kes kõik jagavad kirge taikotrummide ja Jaapani kultuuri vastu. Grupi iga liige toob ansamblisse unikaalse kogemuse ja oskuste komplekti, rikastades ansambli üldist kõlapilti ja esitusstiili.
Muteki TAIKO grupi liikmed:
Katrin Saali-Saul, Tiina Sai, Regina Tursman, Anne-Lii Molis, Viktoria Ignatjeva, Liis Peterson, Ireen Mitmann, Külli Ruus, Merike Ots, Külli Aas, Annel-Ly Kutsar
Rohkem trummikoolist saan teada SIIT.

Ansambel Triskele kava „Lenda üle kurbtusest“ keskendub 17. sajandi säravaima luteri kirikulaulude tekstiloojale Paul Gerhardt´i loomingule, mida Eesti vanemates lauluraamatutes esineb kõige enam. Algsed kirikulauluviisid on ajas muutunud kohati äratuntamatuks ning nendest on saanud nõtked ja kõnekad eesti rahvakoraalid.
Koosseis:
Tarmo Tabas – laul
Heikki-Rein Veromann – laul, flöödid
Toivo Sõmer – laul, lüüra, kandled, lauto
Janno Mäe – laul, löökpillid, kellad, viola da gamba
Lisaks rahvakoraalidele on kavas ka kirikulaulud varasemast kihistusest, mis kujunesid 4.- 5. sajandil kokkupuutes erinevate rahvaste folklooriga ja olid tugevalt mõjutatud regiooni rahvalauludest.

LAUPÄEV, 6. juuli

10:00 – 19:00 Raekoja platsi laval

12:00 Parimate käsitöömeistrite pärgamine ja vanamuusikaansambel MAQAM
13:00 Ansambel Tabulatura (HU)
14:00 Tantsuansambel Soldans
15:00 Thomas Ignatiuse (FIN) keskaja muusika kohtub 1980-ndate süntesaatori muusikaga
16:00 Vanamuusikaansambel MAQAM
17:00 Ansambel Tabulatura (HU)

Keskaja turg ja küla Raekoja platsil ning Niguliste ümbruses on avatud kuni kell lööb 7. õhtutundi.

Mujal

12:00 – 17:00 Rüütliturniir Niguliste mäel
15:00 Ansambel Tabulatura (HU) Niguliste kirikus (Niguliste 3). Lubatäht muuseumi piletiga, mille saab soetada kohapealt.

 

…ja õhtud

18:00 Ajaloomatk Ain Mäesaluga “Keskaegse tallinlase relvastusest” Kiek in de Kök kindlustustemuuseumis (Komandandi tee 2). Lubatähe saad soetada SIIT.
19:00 Maagilise lõhnakotikese õpituba Loewenschede tornis (sissepääs Tornide väljaku poolt) koostöös Raeapteegiga ja meister Krista Kauriga Tallinna Botaanikaaiast. Lubatähe saad soetada SIIT.
20:00 Thomas Ignatiuse (FIN) keskaja muusika kohtub 1980-ndate süntesaatori muusikaga Kiek in de Kök kindlustustemuuseumis (Komandandi tee 2). Lubatähe saad soetada SIIT.
21:30  Linnamatk Jaak Juskega “Toompea tornid ja lood”. Algusega Kiek in de Kök kindlustustemuuseumi eest (Komandandi tee 2). TASUTA

Esinejatest lähemalt

Thomas Ignatius (FIN)
Thomas Ignatius on Tuomas Paloneni keskaegne alter ego. Ta on muusik, kes on tuntud oma rohkete püüdluste poolest minevikku uuesti ette kujutada.
Tema viimast albumit on kiitnud muuhulgas ajakiri The Wire (UK) ning mitmed raadiojaamad Euroopas ja USA-s. Seekordseks Paloneni ettevõtmiseks on uurida paralleeluniversumit, kus 1980. aastate digitaalsed süntesaatorid ristuvad keskaegsete meloodiatega, luues selle tulemusel nn keskaegse sündipopi.
Keskaegse olemuse toetamiseks laulab Palonen ladina keeles. Samuti on ta näinud vaeva, et tema kompositsioonid ja meloodiad kannaksid keskaegset hõngu. Paloneni eelmine sooloalbum pääses Soome suurima muusikaauhinna Teosto preemiale.

Ansambel Maqam mängib nii Euroopa kui ka Idamaade vanamuusikat ning põimib seda oma improvisatsioonidega. Esitamisele tuleb nii rahvaviise ja tantse kui ka õukondlikku ja spirituaalset muusikat Türgist, Itaaliast, Hispaaniast, Süüriast, Iraanist ja mujalt. Kontserdil kõlavad türgi saz, rootsi nyckelharpa, erinevad flöödid ja viled, leedu birbyne, käsitrummid, prantsuse torupill ja teised.
Ansamblis mängivad:
Kadi Maria Vooglaid,
Johanna-Maria Jaama,
Polina Tšerkassova.

PÜHAPÄEV, 7. juuli

10:00 – 17:00 Raekoja platsi laval

11:00 Emand Katariina vestab kombekohastest rõivastest
11:30 Rändteater Tricktrek etendus “Kuthi”
12:00 Vanamuusikaansambel Musica Silentii
12:30 Rändteater Tricktrek etendus “Kuthi”
13:00 Vanatantsuansambel Saltatriculi
13:30 Rändteater Tricktrek etendus “Kuthi”
14:00 Vanamuusikaansambel Musica Silentii
15:00 Vanatantsuansambel Saltatriculi
16:00 Idamaine rändkaravan-Müstika stuudio ja sõbrad
 
Keskaja turg ja küla Raekoja platsil ning Niguliste ümbruses on avatud kuni kell lööb 5. õhtutundi.

Mujal

12:00 Tule pildista end keskaegse tegelasena Hopneri majas (Raekoja plats 18). Fotograaf Getter Leipalu. Lubatähe saad soetada SIIT.
12:00 Kandleduo, Paulina Andrejeva ja Miia Polding, Niguliste kirikus Antoniuse kabelis. Lubatäht muuseumi piletiga. Rohkem infot esinejate kohta loe SIIT.
13:00 Jutuvestja Polina keskaegsed muinasjutud ja muusika “Kuningas kes otsis oma südant” (eesti keeles) Neitsitornis (Lühike jalg 9A). Lubatähe saad soetada SIIT.
15:00 Jutuvestja Polina keskaegsed muinasjutud ja muusika “Kuningas kes otsis oma südant” (vene keeles) Neitsitornis (Lühike jalg 9A). Lubatähe saad soetada kohapealt.

 

…ja õhtud

17:00 Paksu Margareeta staarobjekti, keskaegse koge ajaloomatk. Lubatäht muuseumipiletiga.

 

Esinejatest lähemalt

Fotograaf Getter Leipalu (Pildista end keskaegse tegelasena)
Leidsin tee fotograafia juurde armastuse kaudu kaasaegsete fantaasia- ja ulmefilmide vastu. Sõrmuste isandaga koos üles kasvanud inimesena olen alati unistanud tuua osa Tolkieni loomingust kuidagi oma ellu, mis viis mind oma esimese kaamera hankimiseni.
Veetsin iga vaba hetke looduses katsetades, et piltide kaudu oma “häält” leida, kuid ei mõelnud kunagi inimeste ja portreedega töötamisele, kuni minuga võtsid ootamatult ühendust minu esimesed kliendid. Kõige armsam paar Saksamaalt oli veendunud, et ma olen õige inimene jäädvustama nende kõige tähtsamat päeva – pulma!! Kuna see oli pakkumine, millest ei saanud keelduda, panin kõik endast oleneva, et parandada oma oskusi inimestega töötamisel ja portreede tegemisel, millest on tänaseni saanud minu peamine fotograafia “kool”.
Sellest ajast peale on mul olnud au töötada koos paljude suurepäraste inimestega, kes on usaldanud minu tööd ja stiili, mille eest olen igavesti tänulik.
Lähemalt minu töödest leiad SIIT.
 

Kandleduo Paulina Andrejeva ja Miia Poldingi sõprus sai alguse aastal 2017. Idee luua kandleduo sündis mõned aastad hiljem, kui mõlemad asusid õppima Georg Otsa nimelisse Tallinna Muusikakooli (praegu MUBA).
Kannel on nende jaoks väga eriline ja südamelähedane pill, olles samaaegselt midagi väga vana, aga ka uut. Kandle kui instrumendi edasiarendamine kestab siiani ja paljud võtted on veel avastamata.
Duo Paulina & Miia repertuaar koosneb klassikalisest ja nüüdismuusikast, samuti esitavad nad omaloomingut, mille lähteallikaks erinevate maade rahvaviisid.

 
Musica Silentii
Keskajast räägitakse tavaliselt kui pimedast ja koledast ajast. Meie tahame selle, aga ümber lükata ja näidata, et tegelikult mängiti keskajal vägagi rõõmsat, elavat ja tantsulist muusikat. Ehk teisisõnu, polnud see keskaega nii pime midagi!
Muusikud:
Martin Chhabra
Helena Laving
Marion Novek
Mia Novek
Liis Rossner
 
 Idamaine ränd karavan – Müstika Stuudio & sõbrad (Eesti-Leedu-Soome)
Ühelt korralikult keskaegselt pidustuselt ei tohi ometigi puududa ka idamaised tantsijad, kes toovad publikuni erinevate kultuuride, sealhulgas ränd-tantsijate romade e. mustlaste tantse ja laule. Tantsulavastuse on kokku pannud Berit Aicha Kalling Müstika Stuudiost. Esinevad Müstika tantsijad, solistid Birgit Noormägi, Aleksandra Kogerman, Berit Kalling ise. Külalistena sel koral Samai tantsustuudio Leedust ning Sarima Soomest.