Keskaja Päevade ajalugu

Keskaja Päevade ajalugu

“Tallinna Raatuse platsil läks lahti turg, mida seal ammu polnud nähtud. Tuldi kokku nagu ennemuiste, nagu Hansalinna kord ja kombed ette nägid. Tore ettevõtmine meeldis nii linnarahvale kui tegijatele, nüüdseks on toona alustatud ettevõtmisest saanud Tallinna suveürituste üks lahutamatu osa.” Tänastel Keskaja Päevadel on kaubanduslikule tegevusele lisandunud linna ajalugu, maailmapilti ja kultuuri väärtustav mõõde.

XXIII Keskaja Päevad toimusid 7.- 10. juuli 2022

Päevad avas rongkäik Viru väravate juurest Raekoja platsini ning suurejooneline õhuvaatemäng Raekoja platsil – etendus „Magnificent“ Grete Grossi, Laura Kivistiku, Ile Poikela esituses ning õhtu tipuks oli maailmatasemel slackliner Tauri-Viljar Vahesaare eriline ja närvekõditav õhuetenduse 35 meetri kõrgusel Raekoja platsi kohal. Muusikalist külakosti tõi ansambel Bordo Sarkany Ungarimaalt.
Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liidu ja Hopneri Maja koostööpartneriteks olid Liszti Instituut, restoran Olde Hansa ja Tallinna Linnamuuseum.

Traditsiooniliselt toimus parimate valimine ja pärgamine
Katrin Koch-Maasing – parim meister
Eddi Leet – alati väärt toode ja väljapanek
Lederverk OÜ – parim toode

XXII Keskaja Päevad toimusid 8.- 11. juuli 2021

Peale covidi-pandeemiat mõningal määral väiksemas mahus ja rahulikumal moel.
Traditsiooni kohaselt jagus siiski lusti, tegemisi ja ettevõtmisi nii Raekoja platsil, Niguliste mäel, Raekojas ja Hopneri majas. Toimusid erinevad esinemised, linnamatkad ning käsitööturg. kes soovis sai end proovile panna erinevates töötubades, osavusmängudes, mõõgavõitluses, jõukatsumises ja kunstikoolis. Rüütliturniiril selgitati ka välja osavaim ja tugevaim.

Pärjati turu parimad meistrid:
Monika Hint
Küllike Tuvikene
Hilja Sepp

XXI Keskaja Päevad toimusid 15.-16. august 2020​

Selle aasta pärjatud meistrid on

Eviteh
Ukuharu
Andres Kask

XX Keskaja Päevad toimusid 11.-14. juuli 2019

Suur Revali rüütliturniir Niguliste mäel, mida vedas ajaloolise võitluse klubi Nordburg! Kaugeimat muusikalist külakosti toob seekord ansambel Sub Rosa Ungarist. Katariina kiriku meistrite hoovis (Vene tn 14a) toimetavad gildiemandad ja meistrimehed, sellid ja õpipoisid. Loeng “Väljamõeldud keskajal” moeajaloolane Marina Skulskaja (Sankt-Peterburg).

Pärjatud pead ja turu parimad:

Leiutaja ja vilepillimeister Daniel Rahuvarm
Meelis Kihulase meistrikooli õpilane Ronald Aruorg
Meelis Kihulase meistrikooli õpilane Silver Sõrmus

XIX Keskaja Päevad toimusid 5.-8. juuli 2018

Toimus Suur Revali rüütliturniir Niguliste mäel, mida vedas ajaloolise võitluse klubi Nordburg! Võistlejaid saabus Ukrainast, Valgevenest, Venemaalt, Soomest ja Iisraelist.
Veel esinesid muusikud, tantsijad ja muidu toredat rahvast nii siit kui sealtpoolt linnamüüri:
rändmuusikud,
kojanarrid,
rändnäitlejad Obscurus Orbis (Läti),
tantsud Lathyrus Odoratusega,
kammerkoor Canorus,
Emand Nadja, kes tutvustas keskaegseid mänge,
Carousel Company kojanarrid,
Lätte Veetallajad,
Emand Kristi Eesti Ajaloomuuseumi Suurgildi hoonest,
Rondo Danzante – keskaegsed tantsud,
rändmuusik Polina,
torupilliduo Trorr,
idamaised kaunitarid Amrita tantsustuudiost ja Valentina,
Hopneri vanamuusika stuudio
Oomeriteater etendusega “Sekeldused Püha Jüri asjus”
Kireva kultuuriprogrammi pani kokku Hopneri Maja.

Selgusid ka pärjatud pead ja turu parimad:
Puidumeister- Meelis Kihulane,
noameister- Juris Karaseves,
luumeister- Silja Reemet.

XVIII Keskaja Päevad toimusid 6.-9. juulil 2017

Keskaja Päevade suur laat ja peaprogramm toimus taas Raekoja platsil. Kui Keskaja Päevad olid avatud, liiguti Raekoja platsilt rongkäigus rüütliturniirile Väikese Rannavärava bastioni juurde. Keskaegse turniiri idee ja produktsioon – Ajateater www.ajateater.ee. Kõikidel päevadel toimusid tegevused ka Harju mäel, kus keskaegses külas kauplesid meistrid, toimusid töötoad ja mõõduvõtmised. Õhtukontsertidel Katariina kirikus esinesid vanamuusikaansambel Rondellus ja Triskele Väga menukaks osutus taas Jaak Juske ajaloomatk vanalinnas. Kultuuriprogrammi korraldab Hopneri Maja.

Pärjatud parimad meistrid:
Parim meister – Küllike Tuvikene
Parim väljapanek – Raeapteek
Parim toode – Trummikoja trummid

XVII Keskaja Päevad toimusid 7.-10.juulil 2016

Jätkus käsitöömeistrite laat Raekojaplatsil koos haarava kavaga. Niguliste mäel toimetas keskaegne küla. Ajateatri eestvõttel sa taasi teoks rüütliturniir, mida rahva poolt oodatakse ja armastatakse.

XVI Keskaja Päevad toimusid 9.-12.juulil 2015

2015. aasta suurim uuendus oli esimest korda Keskaja Päevade egiidi alla tulnud rüütliturniir Väikese-Rannavärava bastionil, mida korraldab Ajateater. Idee ja produktsioon – Anne Velt, Lars Uus & Ajateater.

XV Keskaja Päevad toimusid 10.-13.juulil 2014

Keskaja päevade kese oli Raekokoja platsil, kus asus keskaja turg ja oli lava ajastutruu eeskavaga. Niguliste mäel töötas keskaja küla, toimus vibuturniir ja laste rüütlikool. Tornide väljaku Rahvapeo peaesinejaks oli Bordo Sarkany Ungarist.

Uuendusena toimusid Hopneri majarahva poolt ellu kutsutud diele õhtukontserdid.

XIV Keskaja Päevad toimusid 4.-7.juulil 2013

Sündmus avati 4. juulil suure rongkäigu ja pidulike kõnedega Raekoja platsi laval, toimus karneval Raekojas ja meeleolukas rahvapidu Tornide väljakul. Esimest korda osales keskaja päevadel Ajateater, kes korraldas Hopneri majas Mardileiva etendusi ja keskaegset piduõhtut. Raekoja platsil toimus keskaja turg, Niguliste mäel keskaja küla arhailise käsitöö meistrikodadega.

XIII Keskaja Päevad 2012

13. Keskaja Päevad said uutmoodi alguse. Avapidustused rongkäigu ja avatseremooniaga algasid õhtul, järgnes meelelahutus Raekoja platsil linnarahvale ja raekojas kutsututele. Ühises rongkäigus mindi Tornide väljakule kuulama Läti keskaegset muusikat ansambli Auli esituses. Sarnaselt eelmisele aastale oli Keskaja päevade osaks meistrite küla niguliste mäel.
Keskaja Päevade parimateks valiti
Tallinna Paberi kalligraaf Tatjana Jakovleva
Muinasehete meister Merlin Lõiv
Ungari okariinode meister Julia

XII Keskaja Päevad 2011

12. Keskaja Päevad toimusid Tallinn 2011 toetusel ja ehteaasta raames suurejoonelisemalt kui kunagi varem. Täiesti uue mõõtme sai Niguliste mägi, kuhu kerkis keskaja küla ehk keskaegsete käsitöömeistrite telgid õpikodadega. Kohal olid rändav lodjakoda, haabjakoda, ehtekoda, tekstiilikoda, nahakoda, seebikoda, taimekoda. Lisaks tradistioonilised õpitoad lastele ja rüütlikool.

Keskaja Päevade parimateks valiti
Nahakoja meistrid Kristina Rajando juhatusel
Ehtekoja meistrid Anne Roolaht ja Harvi Varkki
Lonkava Hundi Koja võitlejad
Tohuvabohu tohutööd

XI Keskaja Päevad 2010

Uus ettevõtmine oli Tornide Väljakul korraldatud keskaja õhtu koostöös Tallinna Lillefestivaliga. Keskaja stiilis kontserti kogunes vaatama suur hulk linnarahvast.

Keskaegne karneval Tallinna Raekojas oli menukas, paljude külaliste jaoks on karnevalile tulek aasta tähtsündmuseks.

Pärjatud 2010
Nukumeister Anni Urb
Rõivameister Jana Wolke
Parim meistrikoda – Rändav Lodjaselts

X Keskaja Päevad 2009

Tagasihoidlikult tähistati X aastapäeva. Toimusid traditsioonilised üritused: turg, laste mägi, vibuturniir, martsipani turg. Teist korda oli Keskaja Päevade osaks Tallinna raekojas aset leidev keskaja karneval.

Pärjatud 2009
Parim meister – Gyulmira Ibragimova, püsttelgedel kuduja Dagestanist
Ilus toode ja väljapanek – Nikolai Ivanov, Läti keraamik
Lastepärane töötuba- Natalja Litvinova

IX Keskaja Päevad toimusid 10. – 13. juulil 2008

Esimest korda kandis Keskaja turg nimetust Keskaja Päevad, andes läbi nimetuse üritusele laadast laiema mõõtme. Uudse ettevõtmisena korraldati Tallinna Raekojas keskaegne karneval ja vibuturniir. Esmakordselt ühines Keskaja Päevadega Raeapteek, kus jagati teadmisi taimeravist ja kus keskaegsed apteekrisellid väsinuid turgutasid. Suure tähelepanu osaliseks said ka Tammsaare Teatri etendused “Hirm ja arm vanas Tallinnas”. Külalisesinejatena osalesid vanamuusikaansambel “Ballare” Lätist ja “De vandrande kvinterna” Rootsist, käsitöömeistrid Lätist ja Ungarist.

Pärjatud 2008
Eve Tiidolepp – Parim Meister
Tulirebase Gild – Kiituse kiri väert kauba eest
Katariina Gildi Kübarakoda – kauni kauba eest
Kango Tekstiil – väert kauba eest
A.H.Tammsaare nim. Teater – lustilise meeleolu loomise eest

VIII Keskaja turg 2007

Jätkasime keskaegsete kaubandustraditsioonide tutvustamist laadal ning meelelahutusprogrammiga.

VII Keskaja turg toimus 6.-9.juulil 2006

Seekord näitasid oma oskusi Hovinarrit Soomest, Poeta Magica Saksamaalt, Vello Vaheri kondiväänajad, Olde Hansa trubaduurid, tuleneelajad, stuudio Vaikuse Muusika, Kiili Vanamuusikaansambel. Vaadati ja õpiti keskaegseid tantse Leigaritega, algasid temaatilised vanalinna ekskursioonid noorgiidide juhendamisel.

Uhkekes ettevõtmiseks oli kaaskonna saabumine vanalt Liivimaalt, et luua Revali ja Marienburgi ülikute vahel üks kestev ja püsiv abieluliit. Keskaegne pulmapidugi vanu traditsioone järgides sai Tammsaare Teatri, Olde Hansa ja korraldajate abiga maha peetud.
Esmakordselt oli kaasatud turupäevade programmi Tallinna Kinomaja, kus sai õhtuti vaadata keskajateemalisi filme „Surmatants“, „Reigi õpetaja“ , „Saatana pisar“ ja „Hundiseaduste aegu“.

VI Keskaja turg 2005

Pärjatud ja kõrgesti tunnustatud käsitöömeistriteks kuulutati Küllike Tuvikene – pakutrüki tehnikas valmistatud kangad Virve Eviste – käsitsivalmistatud seep Tiia Mets – keskajateemalised käsitöö – nukud Läti käsitöömeister, hõbe – ja pronksehted vanade muinasleidude järgi

III Keskaja turg 2002

Oma kaupa pakkuvaid käsitöölisi, meistreid ja kunstnikke oli tänavusele turule tulnud taas varasemast rohkem. Pidev huviliste ring ümbritses viltmütside valmistajaid Riina Maitust ja Hilda Rütterit, Alvar Heiste sepapada, keraamik Aivar Rumvoldi potsepaketra jt meistrikodasid. Keskaegset ilukirja tutvustas kalligraafiaspetsialist Heino Kivihall, keskaja klubi Reval liige Katariina tegeles ketramisega, mustas telgis ootas külastajaid numeroloog. Kellel kõht tühjaks läks, seadis sammud platsi serva, kus vardas küpses seapõrsas. Saada võis ka soolaheeringat, hapukurki, karaskit jm.

 

II Keskaja turg 2001

Juba teist suve taaselustus Tallinna vanalinnas neljaks päevaks omaaegne Keskaja turg. Raekoja plats ja ümberkaudsed tänavad täitusid ajastutruudes riietes tegelastest alates auväärsetest linnahärradest ja prouadest kuni lihtsate linnakodanike, kaupmeeste, narride ja kerjusteni.

II Keskaja turg 2001

2000. aasta Juunikuu 30. päeval läks Tallinna Raatuse platsil lahti turg, mida seal ammu polnud nähtud. Taas tuldi kokku nagu ennemuiste, nagu hansalinna kord ja kombed ette näevad. Eelnevalt oli osalejatele korraldatud Tallinna Kultuurirahvaülikoolis kursus “Keskaja algkool, kus loengutega esinesid Jüri Kuuskemaa, Kustav-Agu Püüman jt.