Keskaja Päevad Tallinna vanalinnas

Programm

Ajaloomatkad ja meistrikojad

Turniir

Keskaja Päevade 2025. aasta programm on hetkel täiendamisel.

Lõbustused N 6.Juuli

REEDE, 11. juuli

Raekoja platsi lava ja turg 10:00-19:00

12:00 Heeroldi tervitus linnarahvale
12:10 Olde Hansa majarahva ülesastumine
13:00 Kadri Allikmäe ja Helery Kõrvemaa torupillidel
14:00 Vanamuusikaansambel Poeta Magica (GER-USA)
15:00 Keskaegsed mängud linnarahvale
16:00 Kadri Allikmäe ja Helery Kõrvemaa torupillidel
17:00 Värvikas avarongkäik hakatusega Viru väravate juurest, millele järgneb avatseremoonia ja etendus Raekoja platsil õhuskõndimise maailmameister Tauri-Viljar Vahesaare kaasategemisel.

Mujal

19:00 Vanamuusikaansambel Rondellus projekt “Sabbatum”. Esitusele tulevad rockansambel Black Sabbath loomingu keskaegsed töötlused. Niguliste muuseumis (Niguliste 3). LUBATÄHT 15€, mille saab soetada SIIN.

Esinejatest lähemalt

Poeta Magica (GER, USA)- kogege hetke maagiat!
Rahvusvaheline ansambel on alates 1992. aastast olnud teenäitajaks paljudele ansamblitele, ta ühendab erinevaid muusikastiile, et luua “keskaegset maailmamuusikat”.
Ansambel annab kontserte kogu Euroopas, Skandinaaviast Baltikumi ja Itaaliani. Praeguseks on välja antud kümmekond albumit, esinetud külalismuusikutena arvukatel CD-del ja filmides, ning loodud filmimuusikat ja taustu arvukatele filmi- ja telelavastustele.
Poeta Magica esines esimest korda Tallinnas kakskümmend aastat tagasi ja on tulnud siia sageli tagasi. “Tallinn on meie muusika jaoks kõige ilusam koht maailmas,” ütleb ansambel! Poeta Magica. Poeta loob igal turul ja üritusel imelise atmosfääri. Elav ja maagiline teekond viib kuulajad läbi kõigi maade ja aegade: Rootsist keltide juurde ja sealt edasi lõunamaadesse, keskajast renessanssi.
Koosseis:
Kaija Meade- keldi harf, nyckelharpa, davul, vokaal
Saga Björling – vokaal, harf
Holger Funke- nyckelharpa, mandotšello, torupill, torupill, vokaal 

Rondelluse Sabbatum (2002) äratas suurt rahvusvahelist tähelepanu ja leidis rohket tunnustust. Ansambel pärjati selle eest Eesti Muusika Auhinnaga 2003 parima klassikalise muusika CD kategoorias.
Vahepealsete aastate jooksul on Rondellus Sabbatumi ikka aeg-ajalt nõudmisel esitanud nii Eestis kui mitmel pool välismaal, kuni Assoorideni välja (2009). 2025. aasta suvel on Rondellus kutsutud Sabbatumi esitama Soome kõige prestiižsemale keskaja muusika festivalile Sastamala Gregoriana. Sellega avaneb suurepärane võimalus seda programmi ka Tallinnas esitada.

Rondellus esineb koosseisus:
Maria Staak laul, rataslüüra,
Eve Kopli laul, organetto,
Johanna-Maria Jaama fiidel, nyckelharpa,
Anna-Liisa Eller näppepsalteerium, plokkflöödid, torupill, löökpillid,
Johannes Christopher Staak laul, plokkflöödid, rataslüüra, torupill,
Robert Staak lauto, löökpillid.

CD Sabbatum produtsent Mihkel Raud:
Vanamuusikaansambli Rondellus projekt Sabbatum koosneb legendaarse rockansambli Black Sabbath loomingu keskaegsetest töötlustest. Ansambel Black Sabbath loodi kuuekümnendate aastate lõpus Inglismaal Birminghamis Ozzy Osbournei, Tony Iommi, Geezer Butleri ning Bill Wardi poolt. Tolle aja kohta pretsedenditult jõuline ning massiivne helikeel tegid Black Sabbathist lühikese ajaga kultusobjekti. Ansambli teeneks peetakse nn heavy metal muusika sündi.
Kui tavaliselt taotlevad nn. tribuut projektid tõlgitsetava materjali kõlamist originaalist moodsamal ning täiuslikumal kujul, siis Sabbatumi eesmärk on olnud täpselt vastupidine viia rockmuusika keskkonda, mis on vaba modernsest tehnoloogiast. Projekti ülesanne on tõestada, et rockmuusika jõud ei peitu mitte üksnes massiivses helikeeles, vaid et elektrikitarridel loodud rocklaulude energia on taasesitatav ka akustilistel keskaegsetel instrumentidel. Erinevate ajastute kokkuviimisega loodame tõestada teesi, et hea muusika sõltub pigem loomingu tugevusest kui väljendusvahenditest.

Robert ja Maria Staak:
Black Sabbathi laulude arranžeerimine oli tegelikult paljus sarnane meie igapäevase tööga keskaegsete käsikirjadega. Kõigepealt valisime välja laulud ja nendest lauludest sobiva materjali, eeskätt meloodiad, mõningal määral ka harmoonia ja mõned kitarri-riffid. Eesmärk ei olnud originaale noot-noodilt taas esitada, mõnedest lauludest on isegi terved lõigud välja jäänud. Väljasõelutud kontsentraati suhtusime kui keskaegsesse allikmaterjali. Osades lauludes on meloodiat käsitletud rütmiliselt vabalt, tekstist sõltuvalt, nii nagu lauldakse gregooriuse koraale. Teised järgivad keskaegsete rütmilaadide jooniseid. Vastavalt meeleoludele lisasime instrumentaalsaated. Üldistades võiks öelda, et oleme püüdnud järgida XIV sajandi stiili, eranditeks on XVI saj. lautolauluna seatud Spiral Architect ja renessansihõnguline torupillilugu A Hard Road.

LAUPÄEV, 12. juuli

Raekoja platsi lava ja turg 10:00-19:00

12:00 Kaari Uus nyckelharpal
12:30 Parimate meistrite pärgamine
13:00 Vanamuusikaansambel MAQAM
14:00 Vanamuusikaansambel Poeta Magica (GER -USA)
15:00 Kaari Uus nyckelharpal
16:00 Vanamuusikaansambel MAQAM
17:00 Vanamuusikaansambel Poeta Magica (GER – USA)

Mujal

12:00-17:00 Mõõgavõitlusturniir “Reval Cup 2025” Niguliste kiriku kõrval. Selgitatakse parimatest parimad rüütlid! Osavõtjaid lähedalt ja kaugelt. Eestvedaja: Ajaloolise mõõgavõitluse klubi Nordburg
21:00 MTÜ Ajateater keskaegne teatraliseeritud ringkäik “Lood ja legendid” vanalinnas. Piletid müügil alates 15. maist Fientas. Õhtu lõpeb keskaegses kõrtsis!.

Esinejatest lähemalt

Kaari Uus on mitmekülgne muusik, keda paelub nii keskaja- kui ka rahvamuusika. Tema põhipilliks on rootsi “folkviiul”, nykkelharpa, mida ta mängib ka Keskaja päevadel. Muusika kõrval köidab Kaarrit ka reisimine ja nii on ta korduvalt käinud koos pilliga mööda Euroopat seiklemas ning tänavamuusikuna esinemas. Esimesed teated tänavamuusikutest pärinevad 11-ndast sajandist, seega on tegemist üsna ajastukohase praktikaga. Kaari esituses saab kuulda erinevaid lugusi nii kesk- ja renessanssiaegsest Euroopast kui ka just nükkelharfile loodud rootsi rahvamuusikat.

Ansambel MAQAM mängib nii Euroopa kui ka Idamaade vanamuusikat ning põimib seda oma improvisatsioonidega. Esitamisele tuleb nii rahvaviise ja tantse kui ka õukondlikku ja spirituaalset muusikat Türgist, Itaaliast, Hispaaniast, Süüriast, Iraanist ja mujalt. Kontserdil kõlavad türgi saz, rootsi nyckelharpa, erinevad flöödid ja viled, leedu birbyne, käsitrummid, prantsuse torupill ja teised.
Ansamblis mängivad:
Kadi Maria Vooglaid,
Johanna-Maria Jaama,
Polina Tšerkassova.

PÜHAPÄEV, 13. juuli

Raekoja platsi lava ja turg 10:00-19:00

12:00 Poeta Magica (GER-USA)
13:00 Vanatantsuansambel Fioretto Wesenbergi linnast
14:00 Vanamuusikaansambel Poeta Magica (GER- USA)
15:00 Vanatantsuansambel Fioretto Wesenbergi linnast
16:00 Idamaine rändkaravan – Müstika Stuudio & sõbrad

Mujal

14:00 Vanamuusikaansambel Targad Neitsid kontsert “Armastuse aias” Asuurkeraamika tornis (sissepääs Tornide väljaku poolt). LUBATÄHT 10€, mille saab soetada SIIN.

Esinejatest lähemalt

Vanatantsuansambel Fioretto on ajaloolise tantsu ansambel Fioretto tegutseb Rakveres 2012. aastast. Külli Kressa juhendamisel viljeletakse hilisgooti, renessansi- ja barokiaja õukonnatantse, sekka veidi kodanlikku ülestähendatud pärandit.

Idamaine rändkaravan – Müstika Stuudio & sõbrad.
Ühelt korralikult keskaegselt pidustuselt ei tohi ometigi puududa ka idamaised tantsijad, kes toovad publikuni erinevate kultuuride, sealhulgas rändtantsijate romade e. mustlaste tantse ja laule. Tantsulavastuse on kokku pannud Berit Aicha Kalling Müstika Stuudiost.