Keskaja päevade laadal on kauplejatele mõningaid ümberkorraldusi. Kuna Raekoja platsil asub ka sel suvel pop-up park, on müügikohad ka Kullasepa, Kuninga ja Harju tänaval. Raekoja platsil asub esinemisplats, müügikohad ning töötoad.
Laadale registreerimine algab mais, täpne kuupäev ja registreerimise kord antakse teada kodulehel ja sotsiaalmeedias.
Seisan oma vabadel jalgadel, ei ole vangis ega seotud ja vannun kõrgeaulisele Raele, Tallinna linnale ja tema sündinud ja sündimata elanikkonnale, välis – ja sisemaal, enesele ja omastele, sündinuile ja sündimatutele, et tahan oma kaupa ausalt müüa. Aitan kõige jõuga kaasa turu kordaminekule. Ma ei kasuta valemõõtusid ja valekaalusid, ei müü varastatud kraami, ei kasuta valeraha…
Igal Rahvakunsti ja Käsitööliidu laadal/turul on oma kindel sisu ja suunitlus, see aga eeldab kauplejate aktiivset kaasmängimist, sobiva inventari ja rõivastuse hankimist. Et laada üldpilt oleks terviklik ja külastajatele ilus vaadata, peaksime üheskoos erilist tähelepanu pöörama alljärgnevale.
Müüjate riietus tuleb valida vastavalt teemale. Keskaja Päevadel tuleb kanda keskaja rõivaid. Et enamik laatadest peetakse väljas, tuleb mõelda ka pealisrõivastele ja peakatetele.
Kostüümilaenutus:
Jana Volke
Tel: + 372 5364 8854
…et rõivakeelud ja – seadused määratlesid kleidisaba ja käiste pikkuse, peakatte kõrguse, kinganinade pikkuse, ehete koguse ja rõivaste materjali. Mis oli aadlidaamile lubatud, oli kaupmeheemandale keelatud.
…ka kerjused moodustasid käsitööliste eeskujul tsunfte, kus kehtisid ranged eeskirjad.
Varastel olid oma sellieksamid ja meistritööd. Meistritööks peeti kirikus põlvitava naise vöökukru tähelepanematut äralõikamist ja inimsuuruse riietatud nuku taskute tühjendamist nii, et ükski kelluke, mis kujule külge oli riputatud, helisema ei hakkaks.
… timukad kandsid punast rõivastust, et nad kaugelt märgatavad oleks ja linlased teisele poole teed saaks minna.
…keskajal leiutati käärid ja nööbid (1300- a algul). Naiste ja meeste eri pooltele kinnitatavad nööbid on pärit keskajast.
Mööbel peab sisuliselt sobima laada teemaga. Oma mööbli puhul tuleb selle mõõdud kindlasti kooskõlastada korraldustoimkonnaga. Kastid ja kotid, millega kaup kohale tuuakse, peavad sobima konteksti. Teretulnud on korvid, puust kastid, linasega kaetud kotid jms.
Müüjaid on palju, ruum napp, nii et tuleb arvestada kitsaste oludega. Vahekäigud on mõeldud külastajatele.
Laadalkäik oli vanasti suursündmus kogu pere elus. Pererahvas sõitis laadale alati hobusega. Üldine tava oli, et kojujääjatele, eriti lastele viidi laadakosti – laadasaia ja maiustusi. Tehkem siis ka tänastest laatadest ja turgudest suursündmused!
“Kaupmehe ausõna oli keskajal tugevam kui kirjalik dokument. Kaupehe aust sai seisuslik uhkus.”
“Tsunftid toetasid meistreid alati. Ainult kahel juhul ei toetanud tsunft meistrit ja see on täpselt ka igas põhikirjas kirjas: kui meister on laisk või kui ta on joodik.”